Gluténmentes képviselő fánk juhtúrós töltelékkel és Kanálka lilahagyma chutney-val
Hogyan született a recept?
Vágó Piros mesélt picit:
Nálunk mindig nagymamám sütötte a képviselőfánkot, amit imádtunk! Főzött angolkrémmel és tejszínnel töltve biztosan került a vendégek elé, így hát alig vártuk a vendégségeket. (Persze, a vendégek érkezéséig csak a kevésbé pofásakra vethettük rá magunkat. :)) Én aztán sokáig nem próbálkoztam a készítésével, mert azt hittem, nagyon macerás tészta. De nem! Ha pár ponton odafigyelünk, nem ér csalódás bennünket. Időközben aztán rájöttem, hogy nem csak édes krémmel lehet megtölteni a kis fánkocskákat, hanem akár sóssal is, és kikísérleteztem a gluténmentes változatát is. Így született ez a juhtúrós finomság is, amihez tökéletesen passzol a Kanálka lilahagyma chutney-ja.
A fánkhoz: (kb. 25 db nagyobbhoz vagy 50 db kisebbhez)
- 14 dkg gluténmentes lisztkeverék (én Alfa lisztet használtam, a Naturbittől, de bármelyik jó, amiben van xantán- vagy guárgumi)
- fél tk só
- 240 ml víz vagy tej (akár laktózmentes vagy magtej)
- 11 dkg vaj, felkockázva
- 4 tojás
Töltelék:
- 10 dkg juhtúró
- késhegynyi fehérbors
- (opcionális: kisebb csomó snidling apróra vágva, vagy 1 gerezd fokhagyma szétpasszírozva)
- 2 dl tejszín (akár laktózmentes), habbá verve
- Kanálka lilahagymacsatni
A sütőt bekapcsoljuk 210-215 fokra. A tejet/vizet feltesszük forrni a vajjal együtt és amikor forr, a sóval elkevert lisztet egyszerre hozzáöntjük. Gyors mozdulatokkal összekeverjük őket, közben elzárjuk a gázt. Ez után kevergetjük kicsit a masszát, (akkor jó, ha elválik az edény falától), hogy hűtsük kicsit, hisz nem megfőzni akarjuk a tojásokat benne, hanem elkeverni. Amikor valamelyest kihűlt a tészta, egyesével hozzáadjuk a tojásokat. Mindig ügyelve arra, hogy csak akkor üssük hozzá a következő tojást, amikor már jól eldolgoztuk az előzőt. Az így kapott masszát zsákba töltjük és csinos kis kupacokat nyomunk a sütőpapíros tepsire úgy, hogy hagyunk 2-2 centi távolságot a fánkok között minden irányban. Ha csúcsos a kupacok teteje, nedves kézzel lenyomkodjuk őket, mert különben nagyon hamar megégnek a csúcsok. A tepsit a már előmelegített sütőbe toljuk, 4-5 perc múlva pedig levesszük a hőmérsékletet, kb 170 fokra. A fánkok nagyságától függően sütjük tovább 15-20 percet, állandóan figyelve, nehogy megégjenek. Amikor már szép aranybarna színt kaptak, kivesszük őket és egy hegyes-éles késsel kis lyukat vágunk az oldalukba, hogy a fölös gőz kiszökhessen és visszatesszük őket a sütőbe, hogy ott hűljenek ki. Az ajtót, (a sütőét, természetesen ;), résnyire nyitva hagyjuk. Kb. 30 perc alatt kihűlnek, közben elkészítjük a tölteléket. A tejszínt fölverjük, a borsot és az esetleges fűszert hozzákeverjük a juhtúróhoz, amihez aztán apránként hozzádolgozzuk a tejszínt. Közvetlenül fogyasztás előtt, a tölteléket a teljesen kihűlt, megskalpolt fánkokba töltjük, tesszük mindegyikre egy kiskanál lilahagyma chutney-t és rátesszük a kalapokat. A vendégek érkezéséig pedig biztos helyre dugjuk.